Základní pojmy z virtuálního světa kryptoměn

Zaujmout postoj k něčemu lze teprve tehdy, seznámíme-li se s jeho obsahem. Řada lidí má totiž o krytoměnách pouze letmé povrchní povědomí a tím pádem se pochopitelně nemohou v této problematice orientovat. Někteří neví, jak vypadá takový těžební stroj, a dokonce si zaměňují pojmy Bitcoin a Blockchain.

finanční váhy

Transakce

Z bankovní sféry poměrně běžný termín, který známe všichni. Každou bankovní transakci mají bankovní domy ve své režii, ostatně, to je také součást jejich služeb. Do jejich centrální databáze však klient nemá přístup a musí tedy bance slepě důvěřovat. U kryptoměn transakce hlídají a potvrzují těžaři, jde totiž o to, aby lidé v této síti nepodváděli a neobchodovali s virtuální měnou ve větším objemu, než jaký vlastní. Je to tedy měna decentralizovaná, v níž si všechny transakce musí lidé ohlídat sami svými prostředky.

předaný bitcoin

Blok

To je skupina transakcí, kterou si převezme určitý „uzel“ v síti, transakce si seřadí a následně zpracovává (ověřuje jejich platnost) pomocí šifrování. Každý nový blok se zaznamenává v tzv. účetní knize kryptoměn – v Blockchainu.

Blockchain

Je to tedy seznam, elektronická soupiska, kniha transakcí, kde se seskupují všechny bloky se záznamy o veškerých transakcích, které kdy v této síti vznikly. Např. u virtuální měny Bitcoinu je to od roku 2009. Blockchain má každý uživatel sítě k dispozici a je tedy prakticky vyloučeno, aby se tyto záznamy ztratily. Např. při výpadku několika stovek počítačů (klientů) se nic nezmění, kniha zůstává nadále mezi ostatními subjekty a je neustále aktuální.

Těžební stroj

Většinou se jedná o speciálně sestavený počítač, např. scrypt minerse základní deskou, procesorem, paměťovými bloky, zdrojem, SSD diskem s operačním systémem a především s několika výkonnými grafickými kartami, nejčastěji v počtu šesti až osmi kusů. Případně se těží na tzv. zařízení Application Specific Integrated Circuit (ASIC) určeném primárně pro těžbu. Záleží vždy na typu kryptoměny, jakým strojem ji lze nebo nelze těžit.