Točité schodiště – elegance i praktičnost v jednom

Schodiště lákají lidstvo odnepaměti, je v nich jakási symbolika cesty vzhůru do pomyslných nebes, někam výš, odkud je krásnější pohled do krajiny kolem sebe. Někteří lidé rádi přiznávají, že jim vyhovuje bydlet spíše ve vyšších patrech bytových či rodinných domů i přesto, že kvůli výhledu obětují své pohodlí a musí po schodech vyšlapat velkou vzdálenost.

kovové točité schodiště

K nejzajímavějším typům těchto stavebních prvků patří točitá schodiště. Některá vás zaujmou na první pohled, kupříkladu na starých hradech, kamenných rozhlednách a dalších objektech, jejichž stáří jde do stovek let. Co vám přinesou točité schody, když se pro ně rozhodnete mít je doma a našlapovat po nich takříkajíc každý den?

točité schody v domě

Skvěle vypadá

Když se zahledíte na schodiště v panelovém domě, na tu rovnou řadu jednotlivých stupňů, co stoupají až třeba k jedenáctému patru, vybaví se vám docela nudná, všední podívaná, nic mimořádného. Když se ale objevíte někde, kde je nainstalované točité schodiště, bude vám připadat zajímavé, elegantní, nevšední, a možná zatoužíte se po té spirále projít. Spirála je totiž inspirativní obrazec, připomíná nám naši DNA a možná, že i cestu k těm zmiňovaným nebesům.

Nezabírá místo

Značnou výhodou této technologie jsou minimální požadavky na prostor, stačí k tomu jen plocha několika desítek centimetrů čtverečních, abyste mohli stoupat z patra do patra. Bez problémů lze tedy umístit točité schodiště do bytů či domů, kde není možné či jednoduché provést zásadní změnu koncepce, a kde stačí pouhý „otvor“, umístěný na okraji místnosti, anebo třeba klidně uprostřed.

Jak se po něm chodí

Neměli bychom však hovořit pouze o světlých momentech, ale měli bychom se zmínit i o těch problematičtějších věcech, v tomto případě o chůzi po zužujících se schodových stupních. Někdo to považuje za zábavu a klouže se dolů velmi obratně, někdo jiný může mít problémy, zejména někteří senioři nebo malé děti. Zvažte proto i tuto okolnost, stejně jako např. problematické stěhování v tomto úzkém vymezeném koridoru.