Bezdrátové sítě musí být patřičně zabezpečeny

Připojení k Internetu přes Wi-Fi dnes využívá značné množství lidí. Zejména na sídlištích a v městských aglomeracích je hustota těchto domácích sítí takříkajíc obrovská. Signál bezdrátové sítě může mít značný dosah a tak by nebyl problém připojit se k nějaké síti, jestliže by nebyla dostatečně zabezpečena.

wifi

Nezabezpečená síť znamená, že se na ni může připojit v podstatě kdokoli. V tom lepším případě ji bude využívat někdo cizí, který se tímto způsobem přiživí na váš účet, bude moci beztrestně sledovat IPTV televizi https://www.pranet.cz/en/home/iptv a surfovat, kde se mu zachce. Horší případ nastává v okamžiku, kdy někdo může vaši IP adresu zneužívat k protiprávním krokům a zdatní hackeři se také skrze nezabezpečenou síť dostanou k vašim heslům a osobním datům.

Každý nový router je třeba patřičně zabezpečit

  • SSID– název sítě je třeba změnit, případně jej skrýt. Vhodné je neponechávat jej v továrním nastavení, ale pojmenovat svou síť unikátním způsobem.
  • Heslo – nové routery mívají nastaveno tovární heslo, které bývá nejčastěji „admin“, nebo 1234. Heslo nastavte tak, aby obsahovalo minimálně 8 znaků a pokud možno kombinaci malých a velkých písmen, čísel a několika speciálních znaků, např. podtržítko, otazník apod.
  • Šifrování– vyhýbejte se zásadně šifrování WEP, jež je možno velmi snadno prolomit. Standardní je WPA2 a vhodné je skombinovat jej např. s AES nebo Serpent.
  • MAC adresa– máte-li podezření, že se na vaši adresu připojuje např. váš soused, nebo kdokoli z vašich známých, kdo síť zachytí a zjistí nedopatřením vaše heslo, je možné se chránit tzv. MAC adresou. To je unikátní název zařízení (hardware), které se k síti připojuje, tedy např. z mobilního telefonu, z notebooku nebo stolního počítače.

signál

Veškeré technické úkony, které souvisí s nastavením routeru, by měl provádět odborník, nejlépe technik od poskytovatele připojení k Internetu. Ten by vás také měl dostatečně poučit o zásadách bezpečného používání Internetu, zejména ohledně zabezpečení účtů do internetového bankovnictví a e-mailové schránky.